CHILDIO MAGAZÍN

3 tipy na venkovní hry pro děti


hry venku
Co budeme hledat dnes? Hlavně radost...

Lámete si hlavu, jak zabavit děti, když nesmíte za hranici obce? Víte, co dětem navrhnout za hru, když už se jim nechce skákat panák, kreslit křídami nebo házet kamínky do obruče? Bez vaší spoluúčasti to nepůjde. Dost bylo komunikace na Diskordu, pozvěte ven i odrostlejší děti, třeba pomohou s přípravou a nebudou bloumat ulicemi jako stíny. Ti menší ocení, že se na své výpravě zabaví i jinak než obvykle.


Stopování úkolů


Vymyslete si téma pro stopařskou soutěž (ekologickou, sudoku, sportovní, aj.), kterou budou děti řešit a podle toho si připravte stanoviště. Jednotlivé úkoly mohou být označeny šipkami, mohou být ve fólii nebo zalaminované. Pro snadnou orientaci vymyslete nápovědu a stručná pravidla hry, se kterými děti seznámíte, než začnou hrát. Označte trasu šipkami nebo jim dejte mapku (starší mohou hledat i třeba podle čísel popisných). Jednotlivá stanoviště mohou nabízet kvízy, sportovní výzvy nebo obsahovat šifry (nebo skládačky). Pro ty mladší může být na konci truhla pokladů, kam uložíte nějakou drobnost. Starší děti mohou třeba v cíli pořídit fotku podle tématu.


Malované kamínky


Na další procházce nechejte děti, ať hledají malované kamínky. Kamínky můžete sbírat, vyměňovat s dalšími lidmi, hledat pro ně nová místa uložení a také je pro děti (a s dětmi) malovat. Důležité je, abyste nebrali kamínky, které mají ze zadní strany instrukci, aby zůstaly na daném místě. Malované kamínky můžete také tvořit. Při malování používejte barvy (a fixy na keramiku) a také fixační sprej. Jinak vám omokne i akryl. Dejte si záležet na kvalitních konturách a motivech. Když kamínek najdete, podívejte se na zadní stranu, pokud tam je odkaz na skupinu a směrovací číslo, můžete jej vyfotit a nechat vzkaz ve výše uvedené skupině. Pokud kamínky sami rozmisťujete, zvažte dobře, kam je dáváte, aby to bylo opravdu vhodné místo, aby byl kamínek vidět nebo někde nezapadl.


Geocaching pro celou rodinu


Znáte „kešky nebo keše“? Po celém světě má tato geografická hra několik milionů hráčů. Ti se podle zadaných údajů o lokaci snaží k pokladu/kešce dostat a zaznamenat ji na svoji mapu. K tomu je nutné se registrovat na stránkách www.geocaching.com. Na těchto stránkách naleznete mapu se souřadnicemi kešek. Pro vyhledání kešky použijte GPS nebo chytrý telefon. Máte-li pokročilou navigaci, pak uvidíte třeba i popisky dané kešky nebo budete moci svoji trasu nahrávat. Je to tedy hra pro celou rodinu, ale větší děti to zvládnou i bez vás. Nevýhodou je, že ne vždy musíte poklad nalézt, protože navigace má odchylku několik metrů. Bezpečnost při hledání je ale vždy na prvním místě! Kešky můžete také zakládat. Více o pravidlech najdete zde.


Tip redakce: Na stránkách www.hopskoc.cz najdete sbírku netradičních her pro děti. Prý je jich tam 365! Zkuste některou a napište sem do komentářů, která je zaujala.


Foto: AnnieSpratt

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png