CHILDIO MAGAZÍN

Aby léto děti nebolelo…


Sluneční paprsky jsou určitém množství pro naši kůži zdraví prospěšné. Jenže jak se říká - všeho moc škodí. A u dětí to platí dvojnásob. Jejich kůže je tenčí a tedy i náchylnější ke spálení. V raném věku by se jim měly navíc vyhýbat úplně.

Kojenci a sluníčko? Ne!

Děti do jednoho roku by na přímé slunce přijít vůbec neměly. Jejich kůže je totiž ve stádiu vývoje a kojenci navíc nemají zcela vyvinuté potní žlázy, tím pádem jim na slunci hrozí velmi rychlé přehřátí organismu. Pokud rádi vyrážíte na procházky, v létě je nechte na brzké ranní, pozdní odpolední nebo večerní hodiny. Velké nebezpečí také přináší kočárky, která se velmi snadno rozehřejí a teplota uvnitř může být ještě vyšší než ta venkovní. Dítka nejen v tomto věku nezapomeňte opatřit kvalitním ochranným oděvem, čepičkou a ideálně také slunečními brýlemi.

S batolaty jen velmi opatrně

Dítka do tří let by na slunci měla pobývat jen minimálně. Slunečním paprskům by se pak bez rozdílu měla vyhnout přes poledne, kdy je slunce vůbec nejagresivnější. V žádném případě nezapomínejte na ochranu jejich kůže v podobě opalovacího krému.


Jaké krémy použít?

Při výběru opalovacího krému dbejte na jeho složení. Určitě by neměl obsahovat konzervant, parfemace a parabeny. Vždy sahejte po takových přípravcích, které mají minimálně ochranný faktor 50 a nabízí širokospektrální ochranu proti UV záření. Další důležitým bodem je výběr správného filtru. Ty se podle obsažených látek dělí na chemické a fyzikální. Ty první, tedy chemické, se vsakují do pokožky, kde pohlcují UV záření. Fyzikální (nebo také minerální) fungují na principu zrcadla - a tedy sluneční záření odráží. Podle dermatologů je pro děti tento druh vhodnější.


Jak mazat?

Často a hlavně včas. Dítě by mělo na slunce vyjít až po půl hodině od namazání, před tím není ochrana dostačující. Dětská pokožka slunci dokáže odolávat pouze 5 minut a poté dochází ke spálení. Co se týče intervalů mezi mazáním, neměly by být delší než dvě hodiny. Pokud ale vaše dítko mezi tím vleze do vody, namažte ho hned poté. A to I v případě, že jsou opalovací přípravky voděodolné.


Co když se dítě spálí?

I to se bohužel někdy stane. V tomto případě jej opláchněte vlažnou vodou a na postižená místa naneste přípravek s obsahem panthenolu. Použít ale můžete také bílý jogurty bez cukru. Následně dbejte na to, aby vaše ratolest na slunce nepřišla do té doby, dokud spálení nezmizí a pokožka se tak dostatečně nezregeneruje. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim.


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png