CHILDIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Jak děti naučit zodpovědnosti?


Píše si vaše dítě poctivě každý den po škole úkoly? Tak to máte se zodpovědností napůl vyhráno!

Všichni chceme pro své děti to nejlepší – a zodpovědnost je jedna z nejlepších vlastností, které děti můžeme naučit. Hodí se nejen do školy, ale rovněž do osobního, případě také později do pracovního života. Dodržovat sliby, chodit včas, plánovat a činit rozumná rozhodnutí – to vše patří do repertoáru zodpovědného člověka. Jak to děti nenásilným způsobem naučit, jsme sepsali v následujícím článku.


Jděte příkladem

Hned první bod a hned tak těžký – ale u vás to vše začíná. Jděte dětem příkladem, plňte to co řeknete (ano, i když máte zrovna špatnou náladu, nebo venku to na slíbenou procházku vůbec nevypadá) a pokud něco skutečně nevyjde – přijměte za to odpovědnost, nesvádějte to na druhé.


Od jednoduchého k těžšímu

Nejsnadnější a zároveň nejpraktičtější způsob, jak naučit děti zodpovědnosti je zapojit je do domácích prací. Děti na prvním stupni základní školy zvládnou takové práce jako skládání prádla, vkládání a vydávání nádobí z myčky, vynášení lehkých odpadků a samozřejmě uklízení si hraček. Na druhém stupni by měly být děti schopny už samostatně umýt nádobí, prát nebo vysávat.

Děti by měly vědět proč tyto úkony dělají – prakticky jim předveďte, jak se dá využít volný prostor po uklizených hračkách, jak krásně voní od nich vyprané prádlo, nebo že díky umytému nádobí si mají do čeho nandat tu dobrou čokoládovou zmrzlinu.


Nechte je se rozhodnout

Zodpovědnost se nejlépe učí praxí. Pokud s rozhodováním vašemu dítěti vždy budete pomáhat, rozhodování se příliš nenaučí. Začněte s malými rozhodnutími, který neovlivní nic velkého, ale dítě bude mít přeci jen možnost volby např. Chceš ke svačině banán, nebo jablko? Dáš si svačinu po domácích úkolech, nebo před nimi?

Pokud nebude vědět, mějte připravé výhody a nevýhody pro každou alternativu (např. banán je sice sladký a dobrý, ale je měkký a v tašce by se mohl rozmačkat, zato jablko toho vydrží hodně). Nebojte se také pokládat otázky typu:

  • Proč tohle chceš?

  • Co myslíš, že se stane, když...?

  • Jak by to šlo vyřešit jinak?


Budování vztahů a závazků vůči druhým

Být zodpovědný znamená víc než umět umýt nádobí a psát si každý den úkoly. Dítě by se mělo naučit, že na jeho rozhodování a jednání záleží také někdo další.

  • Morčátko bude mít hlad, pokud nedostane seno.

  • Babička bude smutná, pokud jí po škole nezavolá.

Empatii a závazek vůči druhým můžete u dítěte podpořit například pomocí starší sousedce, pořízením zvířátka, pomocí u babičky, či strejdy na zahradě, pomoc spolužákovu/mladšímu sourozenci s úkoly apod.


Organizace a plánování

Odpovědnost jde mnohdy ruku v ruce se schopností si umět dobře věci zorganizovat a naplánovat. Pořiďte dítěti kalendář, nebo úkolníček, do kterého si může pravidelně zapisovat všechny věci a úkoly. Naučte jej, že je třeba si tento úkolníček, nebo kalendář pravidelně kontrolovat. Pomoci může také samostatná příprava na kroužek (taška s teniskami, hudebním nástrojem, raketou…).


Tip redakce: Při nákupu můžete nechat dítě hledat potraviny podle nákupního seznamu, většina dětí to miluje!

Nebýt vždy “hrdinou”

I když to pro vás bude těžké, nemusíte být vždy “hrdinou”. Víme, že chcete pro dítě to nejlepší, ale jak jsme již napsali – praxe a s ní občas i spojený nezdar, je tím nejlepším učitelem. Pokud si dítě zapomene doma sešit, nemusíte s ním pokaždé běžet do školy, nebo volat paní učitelce, že dítě úkol napsalo, ale sešit si zapomnělo. Vysvětlete mu, co udělalo špatně a poraďte mu, jak se zachovat, aby se to víckrát nestávalo. Nezlobte se na něj! Dítě si svoje pochybení jistě zapamatuje i bez dalšího napomínání.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png