CHILDIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Jak pečovat o zrak svého dítěte?Jako rodiče neseme plnou zodpovědnost za péči o zdraví našich milovaných dítek. Jednou z důležitých zdravotních oblastí, o které je třeba dbát, je péče o zrak. Existuje řada tipů a triků, jak dětská očka udržet ve fit formě. Co dělat a čemu se naopak vyhnout se dozvíte v následujícím textu.

Všeho moc škodí

Mnoho optometristů se přiklání k tomu, že telefony, tablety, notebooky i televize jsou pro dětský zrak téměř devastující. To samozřejmě není žádná novinka a mnoho lidí minimálně tuší, že neustále sledování obrazovky způsobuje problémy. Při častém sledování blízkých předmětů dochází totiž ke změně tvaru oka, které pak bývá často přirovnáváno k ragbyovému míčku. Aby se naše oko takto netvarovalo, je důležité si dávat přestávky. Pokud tedy vaše ratolest patří mezi příznivce moderní techniky, dbejte na to, aby si jednou za čas dalo přestávku a nechalo své očko zaostřit o do dálky.

Neopomíjejte pravidelné kontroly

Zejména v raném věku, kdy naše dítko neustále roste, jsou pravidelné kontroly důležité. Ty totiž mohou odhalit oční vady a problémy v úplném počátku. Například u školáků je velmi častá tupozrakost, krátkozrakost a astigmatismus, které kontrola u lékaře snadno odhalí.


Kvalitní strava dělá divy

Možná jste to nevěděli, ale existují potraviny, které jsou pro zrak vyloženě prospěšné. Třeba takové ryby, které jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny, udržují oko vlhké a snižují degeneraci zraku. Důležitou složkou vašeho jídelníčku by mělo být i ovoce a zelenina - a není to jen o mrkvi! Jak ovoce, tak i zelenina jsou bohaté na vitamíny A, C a E, proto platí, že čím více, tím lépe. Třeba konkrétně sítnici oka vám i celé rodině ochrání listová zelenina, která je bohatá na lutein a zeaxantin. Videní za šera a v noci vám vylepší borůvky a hrozné víno a antioxidační účinky nejen pro oči, ale celé tělo, má česnek, cibule a kapary.

Co dalšího by ve vašem jídelníčku nemělo chybět? Vejce, konkrétně jeho žloutek. Látky v něm obsažené chrání zrak před vznikem šedého zákalu. Dále se určitě nevyhýbejte ani takovému olivovému oleji či ořechům.


Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png