CHILDIO MAGAZÍN

Jak vybrat bačkůrky do školky


Nesmí klouzat a musí se dobře obouvat, co dál by měla obuv do školky splňovat?

Při výběru přezůvek pro děti dáváme přednost pohodlí dětské nohy před vzhledem. Možná nejste úplně příznivcem kotníčkové obuvi, ale od výběru dětských přezůvek by vás neměl tvar odrazovat. Dítě do pěti let totiž oporu nožní klenby potřebuje (noha se vyvíjí až do šesti, respektive sedmi let). Kvalitní přezůvky podpoří dětská chodidla. A to je i prevence bolesti zad v dospělosti.


Kterým papučkám se obloukem vyhnout?


Bota nesmí být tvrdá, deformovat prsty nebo odírat nohu. Děti často při zkoušení obuvi neřeknou, že je něco tlačí (proto jim boty nezkoušejte vsedě). Špička by měla být kulatá s dostatkem místa pro prsty. Papuče mají být lehké a ohebné, stélka i samotná přezůvka prodyšná (prevence množení bakterií a plísní). Do školky se naprosto nehodí zvířecí plyšové papuče, jsou neprodyšné, kloužou a neposkytují oporu, dále nazouvací plastové (noha v nich klouže a bota se při běhu vyzouvá). Určitým kompromisem mohou být páskové sandály (se dvěma nebo třemi proužky přes nohu), ovšem jen tehdy, když mají i pásek přes kotník. Další informace najdete v testech obuvi časopisu dTest.


Tip redakce: Česká obuvnická asociace má svých stránkách seznam prodejců dětské obuvi, kde koupíte zdravotně nezávadné boty pro děti.

Jak změřit dětské chodidlo?


Dětské chodilo nejlépe změříte tak, že si dítě postavíte zády ke zdi. Paty se dotýkají zdi (netlačí na ni), pod chodidlo si vsunete papír, na který si můžete poznačit vzdálenost od paty k nejdelšímu prstu, tento bod si můžete označit tečkou nebo rovnou změřit pravítkem. Proto je lepší obuv vybírat v obchodech, nikoliv na internetu. U dítěte by měla být rezerva (tzv. prstní nadměrek) 12-14 mm, 10 mm platí pro dospělé.


Kdy je učit zavazovat tkaničky na papučích?


Velmi malé děti budou šťastné s těmi na suchý zip, ty větší zvládnou i přezku, ale tkaničkám byste se neměli bránit. Šikovnější děti se mohou naučit zavazovat tkaničky poměrně brzy –okolo čtyř až pěti let. Neumí to vaše dítě? Tuto dovednost můžete s dětmi trénovat. Jemná motorika dětí souvisí s celkovým rozvojem dítěte. Některé děti rády trénují zavazování na dřevěném (nebo kartonovém modelu), jiné ocení básničky, díky kterým si postup zapamatují.


Podobně důležitý je také správný výběr ponožek. Ty by měly být prodyšné, z přírodního materiálu a stejně jako papuče, nesmí ani ponožky dětskou nohu utlačovat.Foto: Fotorech

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png