CHILDIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Je pohyb pro děti důležitý?


Děti si svůj postoj k pohybu vytváří od velmi raného věku. Pokud je k němu nevedeme a místo procházky své dítko raději zabavíme telefonem nebo tabletem, můžeme si zadělat na velké problémy. Podívejme se tedy na to, jak našim dítkům o nejvíce zpříjemnit pohybové aktivity.

Ve světě i u nás každoročně roste počet obézních dětí, které se místo pohybu raději ládují sladkým. Za tím stojí mimo jiné i nedostatek pohybu. Děti jsou díky pravidelné fyzické zátěži mrštnější, hbitější a dokonce tak snižují riziko svého úrazu. Vždy mějte na paměti, že pohyb by měl děti těšit a přinášet jim radost.

Začněte už od miminka

Pohyb se dětem doporučuje v podstatě ihned po příchodu z porodnice. Samozřejmě se nejedná o cvičení v pravém slova smyslu. Hlavní benefity jsou v tom, že spolu se svým nejmenším strávíte příjemné chvilky a svým obrazem, hlasem a dotykem rozvíjíte jeho schopnosti. V tomto věku se doporučuje podsunout dlaně pod ručičky děťátka a prsty pod jeho hlavičku. Poté zkuste oční kontakt, povídejte mu nebo zpívejte. Mezi další doporučený cvik patří hlazení hřbetní strany ručičky. Novorozenci a kojenci mají ze začátku prsty sevřené v pěstičku. Hlazením jeho ručky napomáháme rozvíjení prstíků. Od prvních dnů je také velmi důležitá poloha na břiše, tzv. pasení koníčků. Ne každé miminko je v této poloze spojené, protože musí namáhat svalstvo a vyvíjet úsilí. Nenechte se ale odradit a snažte se svou ratolest zabavit hračkou nebo mimikou v obličeji.

Předškolní věk

Dítko ve třech letech je už pohybově zdatnější a může tedy aktivity provádět samotné (samozřejmě s ohledem na jeho přesný věk a zdatnost). Pohyb by měl být ale pořád zábavou. Zkuste jízdu na kole, plavání nebo třeba brusle. Pamatujte na to, že dítě v tomto věku potřebuje hlavně všeobecnou pohybovou průpravu, kterou nabízí třeba sokol. Zde se vaše ratolest naučí rychlosti, koordinaci pohybů hrubé i jemné motoriky a obratnosti. Pro předškoláka je také důležitý kolektiv - jeho kamarádi ho motivují ke stále větším pokrokům a navíc si sám osvojí disciplínu, fair play a sociální dovednosti.


Školáci

S výběrem jedné sportovní aktivity je nejlepší vyčkat do školního věku. Nechte svého potomka vyzkoušet si různé aktivity a vybrat si tu, která ho bude bavit nejvíc. Pravidelné tréninky ho pak naučí odpovědnosti a disciplíně. Nicméně i zde platí jedno pravidlo - sportovní kroužky jsou bezva, ale rozhodně nejsou samospasitelné.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png