CHILDIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Naučte se vyrovnat s kritikou vaší výchovy


Jakákoliv kritika není nikdy příjemná. Kritizování vaší výchovy může způsobit pocit osamění a v podstatě není důležité, zda těmi, kdo vám něco vytýkají, jsou členové rodiny nebo blízcí přátelé. Ničeho se ale nebojte, i s kritikou výchovy dětí se můžete poprat.

Čelit kritice vašeho stylu rodičovství je bezesporu velmi vyčerpávající. Vždy je tu někdo, kdo vám bez ohledu na to, co děláte, přímo nebo nepřímo řekne, že takto je to zkrátka špatně. Sporů je vždy mnoho, a to hlavně proto, že existuje asi milion “správných” způsobů.


Pokud vás někdo konfrontuje přímo nebo vám poskytne radu, o kterou ale nemáte zájem, máte dvě možnosti. Můžete se ohradit s tím, že osobu, která věc takto komentovala, milujete, ale o tomto tématu s ní nebudete komunikovat. Celou situaci přejděte s ledovým klidem nebo ještě lépe úsměvem. To ale bývá těžší. Druhou možností je snažit se svůj postoj tomu druhému vysvětlit. Nikdy ale do této “bitvy” nechoďte s tím, že se budete snažit stanovisko vašeho kritika změnit. To je předem prohraná bitva. Vyvarujte se sáhodlouhé debatě. Při dialogu používejte pouze jednoduché fráze. Snažte se zdůraznit vlastní postoje v jednotlivých bodech výchovy, ale neříkejte svému kritikovi, co by měl on v podobné situaci dělat. Pokud se kritik chytne a budete mít pocit, že by se rád o vašem stylu dozvěděl více, jděte do toho. Pokud ale zjistíte, že jsou pro jednoho z vás ovládají emoce, jednoduše ukončete diskuzi a požádejte ho o respektování vaší volby.


Vaším hlavním spojencem je váš partner. Pokud jsou vaše názory sjednocené, zvládáte rodičovství důsledně a navíc jste tým, který se podporuje a pomáhá si. I přátelé a rodina mohou představovat podporu. Mají své vlastní zkušenosti. Všechny strany by si ale měli uvědomit, že děti nelze vychovávat podle určitého vzorce - každé dítko je jedinečné a má jiné potřeby. Může však být užitečné poslechnout si to, co fungovalo u jiných. Nutně to ale neznamená, že to bude mít kýžený efekt i u vás.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png