CHILDIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Naučte svou ratolest dělit se


Patří vaše dítka při hraní si s ostatními dětmi mezi neohrožené lvy, kteří se snaží ukořistit za každou cenu všechny hračky v místnosti? Pak je na čase vysvětlit jim, že takhle to v životě nejde. Koncept sdílení může být zejména pro malé děti velmi náročnou disciplínou. S trochou času a důslednosti to ale spolu určitě zvládnete. Jaké kroky podniknout, aby byl úkol úspěšně splněn, se dozvíte v následujících textu.

Vzor

Jak ještě víte, děti se nejlépe učí příkladem. Tím jim buďte přímo vy a udělejte ze sdílení věcí u vás doma naprosto běžnou věc. Pokud je vaše ratolest dostatečně velká, naučte ji pomáhat vám v domácnosti. Ze začátku se nemusí jednat o žádné velké věci. Principem je ukázat ji, že sdílet se mají hezké věci stejně tak, jako ty méně příjemné. Dalším krokem, jak svému dítku ukázat, že sdílení je vlastně fajn, je rozdělení se o svou svačinu. Připravte si třeba obložený talíř plný chutného ovoce a snězte ho společně. V tomto momentě svému nejmenšímu zmiňte fakt, že s ním sdílíte svoje jídlo. Jakmile se situace otočí a vaše dítko bude jíst nějakou mňamku samo, přijďte k němu a zeptejte se ho, zda se s vámi o dobrotu rozdělí. Poté ho nezapomeňte pochválit.


Připravte se na hraní

Pokud jste své ratolesti domů pozvali kamaráda nebo kamarádku na hraní, nezapomeňte se na tento den připravit. Vysvětlete svému dítku, že si se všemi hračkami bude hrát on, ale i jeho kamarád a že hračky, které jsou v pokoji, jsou pro všechny. Zkuste svému nejmenšímu připomenout i to, že když si chodí hrát ke kamarádům domů, také si může jejich hračky půjčit a hrát si s nimi.

Chvalte, chvalte

Pro každé dítko je pochvala velmi důležitou součástí výchovy. Nezapomeňte ho tedy pochválit za to, jak se s kamarády hezky dělí a zmiňte, že jste na něj pyšní.

Neodmítejte zasáhnout

Možná se stane, že budete muset zasáhnout. Třeba v momentě, kdy vaše dítko vezme svému kamarádovi hračku a ten se rozpláče. V této chvíli je čas na akci. Obejměte svou ratolest a řekněte ji, že není hezké brát věci ostatním, když si s nimi zrovna hrají. Zkuste najít způsob, jak problém vyřešit a nebo odveďte jeho pozornost prostřednictvím jiné hračky či aktivity.

To, jak se budou naše děti chovat, záleží na nás. Nechte je se transformovat a zjistit, že dělení je součást běžného života. Když jim budete ukazovat, že sdílení věcí je naprosto normální věc, časem to tak začnou vnímat sami a nebude pro ně tak složité se s kamarády rozdělit. Vše chce ale čas a trpělivost.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png