CHILDIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Předejděte domácím zraněním


S růstem vašeho dítka se neustále rozšiřuje seznam nebezpečných míst, kde si může způsobit nepěkný úraz. Většině z nich jde ale celkem jednoduše předejít. Stačí vytvořit bezpečné domácí prostředí, ve kterém všechna rizika eliminujete na minimum.


Je jasné, že každý rodič se snaží sebevíc, aby svou ratolest ochránil. I přes to ale nelze jednou za čas nějaké té bolístce zabránit. Nicméně snížení rizika úrazů je základ dobré péče. Jak moc je to ale možné?


Základní úpravy

Velká část úrazů u mladších dětí se stává právě především v domácnosti, proto je důležité zaměřit se i na ty nejmenší detaily. Jeden z nejčastějších problémů tkví v elektrických zásuvkách. To ale určitě není neřešitelné. Poohlédněte se v obchodě nebo na internetu po bezpečnostních zástrčkách, do kterých ani ten největší šikula svůj prst ani jiný předmět zkrátka nestrčí.


Dalším problémem mnoha domácností bývají ostré hrany a rohy. I zde je ale řešení velmi snadné - na rohy si pořiďte plastové chrániče, kterými předejdete nejedné bouli nebo jizvičce.


V neposlední řadě za každé situace dbejte na to, abyste neměli u otevřeného okna stůl, židle, stoličky a podobné předměty, na které může vaše dítko vylézt a způsobit si úraz mnohem většího kalibru.

Květiny a vybavení

Kromě výše zmíněných problémů může juniora ve vaší domácnosti ohrozit i taková obyčejné věc, jako je květina. Proto při jejím výběru dbejte na to, aby nebyla jedovatá. Pokud si tím nejste jistí, umístěte kytičku na takové místo, kam se vaše dítko nedostane. Další nebezpečí může představovat i zapálená svíčka, vonná tyčinka nebo horký vosk z aroma lampy, ale také třeba hrnec s horkou vodou nebo zapnutá žehlička. Při všech domácích pracích proto dbejte na to, že je vaše dítě mimo dosah. Riziko zkrátka hrozí všude.


Léky a prací prostředky

Léky a mycí a prací prostředky jsou pro naše potomky extrémně nebezpečné. Všechny tyto prostředky je proto důležité uchovávat na takových místech, která jsou pro naše ratolesti nepřístupná a nebo je alespoň uchovávat v bezpečnostních obalech. Ono totiž i pár obyčejných prášků na bolest hlavy může způsobit velké nepříjemnosti.

Hračky

Další “zákeřnou” kategorií jsou hračky. Ani při jejich výběru proto nesmíte zapomínat na bezpečnost. Pokud je vaše dcerka nebo synek mladší 3 let, nepořizujte jí/mu takové kousky, které obsahují malé částice. Hrozí zde totiž riziko spolknutí. Hračky obecně by měly splňovat bezpečností kritéria a mít tzv. atest.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png