CHILDIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Proč by měly děti jezdit na tábory?

Aktualizace: čvn 28


Z letních táborů jsou vždycky ty nejlepší vzpomínky!

Možná už je to dlouho, co jste sami byli na táboře, už si příliš nevybavujete, jaké to bylo a to co vybavujete, nejsou zrovna dobré vzpomínky; nesedlo vám jídlo, museli jste se hýbat víc, než jste byli zvyklí a na noční bojovce jste se báli nejvíce ze všech. Přesto mají tábory svoje kouzlo a smysl a my vám dáme hned několik důvodu, proč byste měli na tábor poslat i svoje děti.


Spousta zábavy

Během školního roku často není prostor si v klidu vydechnout a jen si spontánně hrát. Ačkoliv i na táboře existuje řád, je zde značně více prostoru a možností, jak si hrát a dostat ze sebe všechen stres. Spontánní hra je důležitá v dětské rozvoji podobně jako nové podněty, či výuka ve škole – při hře si totiž děti procvičují svoji imaginaci, zbavují se stresu a dávají najevo jindy nevhodné emoce (např. hlasitý křik a smích).


Učení se samostatnosti

Zatímco doma se děti většinou plně spoléhají na rodiče, případně na staršího sourozence, na táboře je dětem umožněno začít rozvíjet samostatné myšlení a rozhodování za případné pomoci dospělých nebo vrstevníků.


Možná se vaše dítko bojí spát potmě, chodí za vámi v noci, že se bojí spát samo v pokojíčku, možná se těžko seznamuje s dětmi v parku, nebo se stydí říct v prodejně se zmrzlinou na jakou příchuť má chuť – a právě mnohdy tábor dětem umožní pochopit, že se není čeho bát. Děti zde budou cítit radost ze zvládnutých překážek a nově nabyté zkušenosti si přivezou i zpět do domácího prostředí.


Spolupráce na prvním místě

Na táboře jsou veškeré aktivity koncipovány tak, aby zapojily všechny děti a učily je spolupracovat – ať už je to ve dvou, v menší skupině, nebo všechny jako velký dav. Týmové hry pomáhají rozvíjet komunikační dovednosti, emoční inteligenci a dokonce i základ vůdčích schopnosti (např. pokud je dítě zvoleno kapitánem týmu).


Offline život

Tábory jsou mnohdy umístěné na místech se špatným signálem, nebo s omezenou možností elektrického připojení – není proto divu, že spousta dětí na táboře na nějaké sociální sítě, nebo mobilní hry ani nepomyslí. Ale dokonce i tábor, který má signál a elektřinu zajistí odpojení od života před obrazovkou a nahradí jej užíváním si přírody, slunce a nových kamarádů.


Offline život je na táboře navíc plný zajímavých míst, nových zvířat a rostlin. O tom, jak je důležité, aby si děti utvořily vztah k přírodě si můžete více přečíst v našem článku Proč je důležité chodit s dětmi do přírody.

Podpora zdravých návyků

Ačkoliv je táborový program většinou plný výletů a her, jde o jasně strukturovaný program, který spoustu dětí naučí nejen chodit včas spát, ale také se zdravěji stravovat. Pro lepší pochopení si uvedeme příklad:

Dítě se na táboře probudí včasně ráno, buďto provede základní hygienu, nebo se sejde se svým oddílem na ranní rozcvičku, následně dostane vydatnou snídani. Během dopoledních her si děti společně chodí pro čaj, nebo vodu a dodržují tak pitný režim.


Nový přátelé a zážitky

Narozdíl od kroužků, nebo od školy, do které dítě chodí, dostane dítě na táboře prostor potkat děti z nejrůznějších koutů republiky, s nejrůznějšími zájmy, zážitky a příběhy.

A ať už se z táborových kamarádů stanou kamarádi jen na táboře se kterými se dítě bude setkávat rok, co rok, nebo navážou kontakt i po skončení tábora, vždy je setkání s někým novým obohatí. Jde o snadný a přirozený způsob, jak se děti naučí respektovat a chápat, že každý člověk je jiný, že ne všichni mají stejný názor a pohled jako on a jak s takovými lidmi spolupracovat a žít v harmonii.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png