CHILDIO MAGAZÍN

  • Hana Moualla

Proč zpívat dětem?


Budu tě svou písní konejšit, dokud nezaženeme všechny bubáky.


Kdy jste začali svým dětem zpívat? Bylo to ještě před jejich narozením? Pokračovali jste později, když váš drobeček nemohl usnout nebo ho bolelo ho bříško a s kňouráním rušil vaše sny? Báli jste se zvuku svého hlasu? Styděli se za jeho nedokonalost? Už s tím přestaňte.


Magická síla matčina hlasu


Vaše dítě si vybaví melodii vašeho hlasu, stejně jako vaši vůni. Učí se naslouchat tlukotu vašeho srdce, což je první rytmus, který vnímá. V dětství jsme prý schopni vnímat vyšší tóny než později v dospělosti. Okolo čtyř až šesti let se ještě hlas vašeho dítěte vyvíjí a může to zdánlivě vypadat, že zpívá falešně. Zpěv ale souvisí s vývojem psychomotoriky dítěte, dejte mu tedy čas, aby se projevilo a nebojte se je rozvíjet všestranně.


Zpívající rodič je dar


Jen minimum lidí nemá žádný hudební sluch. Hlasivky se pravidelným zpěvem cvičí, stejně jako plíce. Už pár minut zpěvu denně dělá rozdíl. Pokud svému hlasu nedůvěřujete, zkuste začít s několika melodiemi, třeba vaší oblíbenou ukolébavkou z dětství. A uvidíte, že po roce zpívání bude váš hlas silnější, postoj vzpřímenější a vy budete umět lépe u zpěvu dýchat. Část rodičů se bojí zpívat. Zapomeňte na to, že vám kdysi řekl něco ošklivého a pořádně se nadechněte a začněte zpívat kvůli sobě i svým dětem.


Co si o našem zpěvu myslí děti


O zpívajících lidech ve sprše slýcháme, ale méně už o těch, kteří si zanotují, když zachytí svoji oblíbenou písničku v televizi nebo rádiu. Děti nás ale neustále pozorují a dělají si z našeho chování závěry. Začněte si proto zpívat, když je úzko, když jste nešťastní nebo velice šťastní. Děti vás poznají z jiné stránky. A pokud někdo váš zpěv komentuje, nic si z toho nedělejte. Ukažte jim, že je přirozené milovat hudbu a hudbou žít. Možná vás jejich vkus překvapí. Třeba, když drobná baletka bude tleskat u Rammsteinů.


Benefity zpěvu – zdravý duch i tělo


Zpěv pomáhá bojovat s pocitem izolace, ukotvuje. Díky němu snižujeme pocit napětí a úzkosti. Náš mozek se lepší okysličuje a snad proto mohou mít lidé, kteří pravidelně zpívají také lepší paměť. Technika zpěvu a hlas se postupně cvičí. Dětem zpěv pomáhá se lépe vyjadřovat, projevovat emoce. Naučte je, aby s hudbou odpočívaly. Jak poznáte, že jste na správné cestě? Třeba, když předškoláka přistihnete, jak zpívá svému méďovi před usnutím. Nebo když pochopí, že si občas písničky vymýšlíte a začne zpívat svoji vlastní fiktivní píseň. V období puberty se jejich vkus bude měnit, ale třeba díky hudbě s nimi budete moci hledat společnou řeč.


Naučte děti i sebe správně dýchat. Když je naučíte přijmout svůj hlas a milovat hudbu, budou z toho těžit celý život.
Foto: StockSnap

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png