CHILDIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Rozhádaní sourozenci: Jak vyřešit domácí spory?Konflikty mezi dětmi jsou běžné, neberte je jako negativu, ale jako příležitost děti něco naučit.

Ačkoliv jsou mnohdy sourozenci jako nejlepší přátelé, občasným hádkám a sporům se jednoduše nevyhnou. A není se co divit, sourozenci spolu tráví nejvíce volného času, žijí pod jednou střechou, kde se tu a tam může objevit problém, který vede k hádce. Občas se ale domov změní v bojové pole, kdy se sourozenci nedokáží dohodnout kvůli každé maličkosti. Jak pak něco takového vyřešit?Základ konfliktu = základ řešení

Když se sourozenci hádají, jsou to často dospělí, kdo se stává rozhodčím. Špatný rozhodčí ale může daleko více ublížit, než pomoci, dejte proto pozor, jak souboj posuzujete a jak jej rozhodnete. Když se děti perou o hračky, nutně to nemusí znamenat, že problémem jsou hračky, nebo to, že je jeden ze sourozenců lakomý. Nehráli jste si s jedním se sourozenců déle, jak s tím druhým? Nevzala jednoho z nich babička na hřiště? Nedostal poslední kousek koláče? Děti se totiž často hádají a dostávají se se sourozenci do sporů, když jeden ze sourozenců nabyde dojmu, že se mu nedostává dostatek pozornosti rodičů a dospělých.


Být dobrý “rozhodčí” zahrnuje:

  • Vyslechnout oba sourozence.

  • Zjistit, kdy se sourozenecký vztah začal stávat více bojem než vztahem (bylo to až dneska ráno, nebo už se normálně nebavili včera večer?).


Nezasahujte jen když je to špatně, chvalte správnost!

Když se sourozenci hádají a perou o hračku, mnoho rodičů zasahuje a řeší spor, když si ale děti společně hrají, mnoho rodičů se zdržuje komentáře. Pochvalte děti za to, když spolu vychází, pochvalte je, když jeden ustoupí, nebo přizná svou chybu. Děti díky tomu časem pochopí, co je dobře a co už není a dokážou na svoje jednání nahlédnout zdravější novou perspektivou.Přecházejte konfliktům dřív, než nastanou

Edukace staršího i mladšího sourozence je dobrým způsobem, jak mnoha konfliktům předcházet a jak je do budoucna vyřešit. Vysvětlete například tomu staršímu, že pokud jej mladší bude rušit u nějaké jeho činnosti, aby na něj nekřičel, ale vysvětlil mu proč teď potřebuje klid, případně se přesunul do svého pokoje. Stejně tak i mladšímu můžete vysvětlit, že až starší dodělá, co potřebuje, bude na něj znovu mít čas.

Děti by samozřejmě měly říkat rodičům, pokud se něco stane, ale není třeba, aby za rodiči šli kvůli každé menší neshodě – naopak samostatné řešení problémů je může lecčemu přiučit – jak si vážit druhé a respektovat jejich názor, jak argumentovat, či jak a kdy je třeba uznat chybu a omluvit se.


Někdy stačí zavést systém – když se sourozenci hádají, na jakou pohádku se budou dívat, zaveďte například pravidlo, že v sudé dny vybírá program jeden a v liché dny druhý.


Prasátko dobrých skutků:

Když už nevíte, jak děti motivovat, aby si jeden druhého víc vážili, stanovte jim společný cíl – např. prasátko dobrých skutků. Může se jednat o skutečnou pokladničku ve stylu prasátka, ale postačí vám i obyčejná sklenice s uzávěrem. Do "prasátka" hodíte drobné pokaždé, když se jeden ze sourozenců zachová k tomu druhému hezky, naopak při konfliktu pár drobných vyndáte. Děti motivujte tím, že až se "prasátko" naplní dostanou něco, co mají rádi – výlet do aquaparku, ZOO, pizza, apod.
Pár dalších tipů na závěr:

  • Některé děti si k sobě nejsou spíše cestu, když stráví nějaký čas jeden bez druhého – i celodenní výlet, kdy jeden sourozenec pojede k babičce a jeden s vámi do ZOO může udělat obrovský rozdíl. Skvělým řešením může být i vybrání dvou různých táborů pro oba sourozence.

  • Zaměstnejte je – řekněte jim, ať vám pomohou s úklidem, nebo jim dejte k řešení společný úkol.

  • Změna prostředí, pokud se děti neustále hádají doma, řekněte jim, ať jdou na zahradu, nebo na hřiště, změna prostředí často vyřeší problém sama, děti na problém totiž zapomenou.
Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png