CHILDIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Staročeská jména pro chlapečky

Aktualizace: dub 6


"A mami, jak tě napadlo jméno Luboš?" "Tak se jmenoval tvůj děda a byl vždycky moc milý!"

Předchozím článku jsme si vyjmenovali a definovali staročeská jména pro holčičky, dnes je načase si říct také nějaká ta klučičí. Možná vás samotné překvapí kolik z nich vlastně dobře znáte, jak hezký původ jména mají, nebo jak dobře i po několika staletích zní.

Opakování aneb jak to je se slovanskými jmény

Většina slovanských jmen vznikla jako složenina dvou slov (Vladislav – “slaví” + “vládu”), jiná jsou odvozena od pouze jednoho slova (milovaný – Miloš). Zatímco obyčejný lid (poddaní) dostával nejčastěji jména odvozená od jednoho slova, vládnoucí vrstva dostávala jména složená.


Jména, která najdete v kalendáři


Bivoj (13. října)

Bivoj má skutečně cosi společného se slovesem “bíti”, jméno lze překládat také jako bojovník, nebo jako člověk, který pobil vojsko. Není divu, že slavným nositelem tohoto jména je v českých pověstech hrdina, který chytil na Kavčí hoře kance za uši.


Boris (5. září)

Jde pravděpdobně o zkrácenou verzi slova Borislav (“proslavený bojem”), nebo Borimír (“bojující za mír”).


Ctibor (9. května)

Ctibor vzniklo ze spojení slov “čest” a “boj”.


Čeněk (19. července)

Jde o český překlad latinského jména Vincentus, což v překladu znamená “vítězící/vítězný”.


Dalimil (5. ledna)

Starší tvar jména je Dalemil a znamená “stále milý”. Nejznámějším Dalimilem z české historie je Dalimil Meziříčský. Že vám jméno nic neříká? A co Dalimilova kronika? Ta je po Dalimilovi, který je její autorem, pojmenována.


Jasan (30. listopadu)

Dalo by se říct, že jméno Jasan je “ohroženým druhem”, většina lidí zná pod slovem “jasan” pouze druh stromu. Přitom jméno Jasan je skutečně krásné jméno odvozené od slova “jasný/klidný”.


Kazimír (5. března)

Jméno Kazimír je běžně zcela přirozeně asociováno se slovy “kazit” a “mír”, ale jméno lze také interpretovat jako “kázat mír”. Jméno Kazimír bylo kdysi oblíbené u polské šlechty.


Luboš (16. července)

Luboš je zkrácenou verzí staroslovanských jmen Lubomír či Luboslav. Význam jména Luboš je obvykle uváděn jako “milý”.


Lumír (28. února)

Jméno se pravděpodobně objevilo během etapy Národního obrození (19. století) v rukopisu Královéhradeckém, kde jej nesla postava bájného pěvce. Význam lze uvést jako “mírumilovný”.


Milan (18. června)

Milan pochází od slova “milovaný” či “milý”, není proto divu, že bylo ještě před několika málo lety velmi oblíbeným jménem.


Přemysl (16. května)

Jde o rodové jméno nejstaršího panovnického rodu v Čechách (Přemyslovci), jejímž zakladatelem je mýtický Přemysl Oráč. Význam je obvykle vykládán jako “důkladně promýšlející”.


Radovan/Radan (14. ledna)

Radovan, nebo také Radan nese význam “radostný” případně “radost přinášející”, obě varianty mají také své ženské tvary (Radovana, Radana).


Slávek (22. ledna)

Pravděpodobně nese význam “oslavovaný” případně “slavící”, ale je možné, že se jedná o zkrácenou verzi jiného jména.


Svatopluk (23. února)

Jméno Svatopluk je doslova vykládáno jako “silný v plucích” tudíž ve svém vojsku.


Vítězslav (21. července)

Vítězslav vás svým významem možná překvapení, nejde tu totiž o jakési “vítání”, ale “bydlení/sídlení”. Vyložit jméno je tak možné jako “silný sídlem, mocí”. Jeho starší podobou bylo jméno Vitoslav.


Zdeněk (23. ledna)

Zdeněk je zřejmě zkrácená podoba jména Zdeslav tedy „zde je slavný“.


Slovanská jména, která v kalendáři téměř již nenajdete


Jaroš

Křestní jméno Jaroš se nyní daleko spíše vyskytuje jako příjmení. Jde pravděpodobně o zkráceninu jména Jaroslav (27. dubna), jméno je odvozené od staroslovanského slova “jaryj” tudíž “vznětlivý” a “silný”.


Záviš

Jméno se vykládá jako “závistivý” a v kalendáři byl ještě do nedávna, jmeniny slavil 13. ledna (a lidé s tímto jménem je stále v tento den slaví). Podoba jména se vyskytuje také v Polsku (Zawisza), na Slovensku (Záviš), nebo ve státech bývalé Jugoslávie (Záviša).


Miloň

Je obdobou jména Miloš, či Milouš. Osoby držící toto jméno mohou slavit svátek na Milošův svátek, který vychází na 25. ledna.


Křestní jména zapomenutá


Těmi jsou například: Budek, Cipa, Dřítek, Hudla, Chochol, Koněk, Liběj, Mozol, Mucek, Myšek, Nerad, Nicek, Ořík, Pichota, Půta, Rad, Ryjek, Strach, Svojan, Tatoun, Tur, Vlk, Voj, Žižel, ale ve starých knihách, kronikách a spisech byste jich našli ještě mnohem, mnohem více.Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png